VRV VRF KLİMA

Kimler VRV Merkezi Klima Sistemi Kullanmalıdır ?

Kimler VRV Merkezi Klima Sistemi Kullanmalıdır ?

Günümüz iklimlendirme teknolojisinin gelmiş olduğu en son nokta olan Vrv / Vrf merkezi klima sistemleri; konut, mağaza, ofis, idari binalar, otel ,hastane ve fabrikalarda sıkça tercih edilmektedir. Peki, VRV klimaların kullanıcıya sunmuş olduğu avantajlar nelerdir? Hangi kullanıcıların VRV klima sistemlerini tercih etmesi gerekmektedir?

Öncelikle sistemin çalışma prensibiyle ilgili diğer sistemlerden ayıran en önemli birkaç özelliğini belirtmekte fayda var. Bunlardan en önemlileri; işletme maliyetlerindeki tasarrufu, arıza oranlarının diğer klima sistemlere göre çok daha az olması ve cihaz gruplarının daha uzun ömürlü aktif kullanım süresine sahip olmasıdır. Tabi diğer klima sistemlerine göre en çevreci sistem olmasını da belirtmekte fayda var…

VRV klima sistemin diğer sistemlere göre çok fazla avantajlarının olması günümüzde yatırımcıların yoğun ilgisini çekmektedir. VRV klimasistemleri sayesinde mağazalar müşterilerine alışverişlerinde daha konforlu ortam sağlarken, kendi işletme maliyetlerini de düşürmektedir. Ya da otel sahipleri müşterilerinin ihtiyacı olan iklimi odalarda sağlarken işletmedeki avantajları sayesinde karlılıklarını artırmaktadır.  Bir örnek te idari ofisler için verilebilir. İdari ofisi olan bir işyeri ; personellerinin ihtiyacı olduğu konforu sağlayıp, işletmeleri için çalışanlardan maksimum faydayı sağlamaktadır.

Konfor günümüzde bir ihtiyaç haline gelmiştir. Konforun birinci şartı iklim konforudur. İnsanlar evlerinde, işyerlerinde yada sosyal mekanlarda nefes alırken iklim konforuna ihtiyaç duyarlar. Günümüz teknolojisinde ihtiyaç duyulan iklim konforunu en az maliyetlerde karşılayan ileri teknolojili sistemler VRV klima sistemleridir. Dolayısıyla insanın yaşadığı her kapalı ortamda VRV klima sisteminin kullanılması doğru tercih olacaktır.

VRF / VRV KLİMA İLE MONO SPLIT KLİMA SİSTEMİNİN ELEKTRİK TÜKETİMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

 

vrf klima

       VRF klima sistemlerinin en önemli avantajlarından birisi enerji sarfiyatındaki sağladığı tasarruftur. Birden fazla mahalin (1 adet büyük bir mahal de olabilir. Örn: Mağazalar, Düğün-Davet veya konferans  salonları,Camiler…vb) iklimlendirmesi için birden fazla iç ünite ve dış üniteler gerekmektedir. Ancak çoklu dış ünite sistemleri ile birden fazla mahalin iklimlendirilmesini çözmeye çalışmak işletme maliyetlerinde külfetler yaratmaktadır.

 

Mono splıt klima sistemleri ile VRF klima sisteminin enerji sarfiyatlarını aşağıda karşılaştırıldı. Bu mukayeseyi yaparken her iki sistemde de güncel teknolojik ürünlerin değerleri kullanılmıştır. Örnek olarak 7 adet odalı bir ofisin iklimlendirilme çözümlemesinde her iki sistemin işletme giderlerini hesaplanmıştır.(her odanın kapasite ihtiyacını ortalama 18 000 Btu/h – 5,6 Kw olduğunu düşünüldü.). Söz konusu ofiste 7 ayrı dış üniteye sahip DC kompresör full inverter  mono splıt klima sisteminin uygulanması halinde kümülatif aylık elektrik sarfiyatı 857 TL olacaktır. ( günlük 10 saat ,ayda 25 gün çalıştığı varsayılmıştır.) Aynı ofiste ve aynı işletme sürelerinde , VRF klima sistemi uygulaması ile çözümlendiğinde aylık kümülatif elektrik sarfiyatı 413 TL dir. 7 iç üniteli ve toplamda yaklaşık  250 m2 kapalı alanı olan bir projede için Splıt klima ve VRF merkezi klima sistemi arasındaki  yıllık elektrik tüketim  farkı 5328 TL dir.  Dikkat edildiğinde sadece 250 m2 lik iklimlendirilecek alan için ortaya bu fark çıkmaktadır. İklimlendirilecek alanın m2 büyüklüğü ve buna bağlı olarak iç ünite sayısı artıkça aradaki tüketim meblağ farkı daha da artacaktır.

 

Sonuç : 7 iç üniteli bir projede VRF KLİMA sistemi elektrik sarfiyatındaki tasarruf avantajı ile , yatırım maliyetlerinde 3 yıl içerisinde mono splıt klimanın yatırım+ işletme maliyetlerine ulaşabilmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere proje alanı m2 si büyüdükçe aradaki amortisman süresi de aynı oranda daha kısa olacaktır.

 

VRV Klima Projelendirme ve Uygulaması için Bize Ulaşın !

  • Yakuplu Mah. Hürriyet Bulvarı No:111 Ahmet Ziya Apt. K:3 D:5 – Beylikdüzü / İstanbul
  • +90.212 550 35 70
  • +90.212 550 35 71
  • VRF Daikin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir