VRV / VRF Klima Nedir ?

VRV Daikin

Önceliği daima çevre, kalite ve inovasyona veren Daikin’in; Japonya’da bulunan merkezinde Önemli üretim tesisleri ve yüksek teknolojili Ar-Ge merkezleri vardır.

Daikin tarihinde birçok icat ve teknolojik yeniliğe imza atmıştır. 1950’li yıllarda dünyanın ilk paket tipi klima ve ısı pompası, 1960 larda ilk multi split klima sistemi, 1982′ de VRV klima sistemi gibi birçok yeniliğin Öncüsü olmuştur.

VRV / VRF Klima Nedir ?

VRV / VRF Klima Nedir ?

Vrv ( Variable Refrigerant Volume ) klima ; merkezi heat pump dış ünitenin , kendi sistemine bağlı iç ünite veya iç ünite grubuna, anlık değişen debiyle soğutucu akışkan gÖndererek beslediği klima sistemleridir. Vrv klima sistemlerinde , mahallerde bulunan Vrf klima iç üniteleri , mahalin o anki ısıtma / soğutma ihtiyacına gÖre soğutucu akışkan debi ve sıcaklık ayarını yaparak ilgili iç ünitelere gÖnderir. Bu sayede mahallerde kullanıcı tarafından istenilen iç ortam sıcaklığı sağlanırken , ihtiyaç kadar enerji tüketimi sayesinde maksimum tasarruf elde edilir.

Vrv klima sistemlerinde dış üniteler 4HP (11,2 Kw) / 54 HP (151 Kw) arasında mevcuttur. Dış ünite kapasiteler arasındaki bu çeşitlilik sayesinde Vrf klima kullanım alanlarının oldukça geniş olmasına sebep olmuştur. Örneğin ; 3 odalı daire tipi bir evin ısıtılıp, soğutulmasında Vrf klima sistemi kullanılırken , aynı sistem 10 katlı bir otelin ısıtma-soğutma ihtiyacını karşılamak için de kullanılabilmektedir.

Bir Vrv klima sisteminde bulunan iç ünite tipleri birbirinden ayrı tip olabilmektedir. İç üniteler 4 yÖne-2 yÖne -tek yÖne üflemeli kaset tipli , gizli tavan tipli , duvar tipli , kasetli-kasetsiz dÖşeme (yer) tipi yada tavan tipi olabilir. Kullanıcı kendi zevkine ve mahalin mimarisine uygun iç ünitelerden istediği tip Vrf iç üniteyi kullanabilir. Vrv iç üniteleri splıt klimalardan farklı olarak içlerinde Expansion valf bulundurmaktadır. Dış ünite kompresÖründen çıkan soğutucu akışkanın basınç değeri iç ünitenin genleşme valfine varıncaya kadar yüksek basınçlıdır. Bu sayede splıt klima sistemleri maksimum 30-40 metre bakır borulama yapılabilirken, Vrv klima sistemlerinde 1000 metreye kadar bakır borulama imkanı vardır.

Vrf klima sistemlerinde tek bir bakır boru ana hattı mevcuttur. Joınt diye adlandırılan branşmanlar ile iç ünite veya iç ünite gruplarına dallanarak dağılım sağlanmaktadır. Bu sayede diğer merkezi klima sistemleri için birden fazla şaft ve m ekanik alan gerekirken ; Vrv klima sistemlerinde bir şaft ayrılması yeterli olmaktadır.

Konutlarda VRV Klima Sistemi Kullanımı Avantajları

Vrv / Vrf Merkezi Sistem Klimaları konutlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Konutlarda kullanılan Vrv /Vrf klima sistemlerde kapasite seçimi ve cihaz tipi oldukça Önem taşımaktadır.

Konutlarda kullanılacak olan Vrv /Vrf klima sistemleri hesaplamaları ve tasarımı yapılırken ; evin yapısal Özellikleri, bulunduğu binanın konumuna ait iklim Özellikleri , Vrv iç ünitesinin konulacağı mahalin kullanım amacı , cam alanları… gibi etkenler dikkate alınmalıdır. BÖylelikle ; sistemden maksimum verimi , minimum enerji sarfiyatı ile elde edilebilir.

Günümüz teknolojisinde evlerde her odaya ayrı ayrı birer adet splıt klima (1 adet iç – 1 adet dış ünite takımı) koymak yerine , tek bir Vrf dış ünitesi ile bütün evin iklimlendirmesini sağlamak mümkün hale geldi.

Konutlarınızda kullanacağınız Vrv/Vrf klima sistemlerinin başlıca avantajları şunlardır ;

 • Vrf sistemi ile kışın ısıtmayı , yazın da soğutmayı tek bir sistem ile gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Vrf merkezi kontrol ünitesi ile odaları ayrı ayrı günlük, haftalık, aylık hatta yıllık programlayabilmek mümkün.
 • İçerisinde o an kimsenin bulunmadığı odalardaki cihazlar anlık otomatik yada manuel kapatılabilir. BÖylelikle hiçbir cihaz gereksiz çalışmaz.
 • Dış hava sıcaklıklarına gÖre sistem otomatik olarak evaporasyon / kondenzasyon (çevrim sıcaklıkları) değiştirebilir. Dolayısıyla sistem her mevsimde tasarruf sağlar.
 • Vrv sistemi ortamı ısıtır yada soğuturken aynı zamanda ortamın hava kalitesini ve nem dengesini sağlamış olur. Bu sayede evinizde her an doğru ve kaliteli hava bulunur.
 • Tek bir dış ünitenin tüm iç üniteler beslenmektedir. Bu durum , binalarda dış ünitelerin sebep olduğu gÖrüntü kirliliğinin Önlenmesine vesile olmaktadır.

VRV Klima Projelendirme ve Uygulaması için Bize Ulaşın !

 • Yakuplu Mah. Hürriyet Bulvarı No:111 Ahmet Ziya Apt. K:3 D:5 – Beylikdüzü / İstanbul
 • +90.212 550 35 70
 • +90.212 550 35 71
 • VRV Daikin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir